RubikBG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RubikBG

BCA-Bulgarian Cubing Association
 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Поддръжка на куба на Рубик

Go down 
5 posters
АвторСъобщение
spigmata

spigmata


Брой мнения : 802
Join date : 19.05.2009
Age : 31
Местожителство : Бургас

Поддръжка на куба на Рубик  Empty
ПисанеЗаглавие: Поддръжка на куба на Рубик    Поддръжка на куба на Рубик  Icon_minitimeСря Дек 22, 2010 8:48 am

Всеки нов куб е сравнително стегнат в началото и не прилича на куб, който е въртян години наред. Това е съвсем естествено. С течение на времето той става все по-хлабав и лесен за въртене. За съвсем гладко въртене, когато скоростта е от съществено значение, както при състезания, специалистите препоръчват смазването му със силиконов спрей. Подробностите, както и някои други методи за подобряване на въртенето, са описани по-долу.

Не го смазвайте веднага след като сте го купили! Нужно е известно време повърхностите да се изгладят!!!

Поддръжка на куба на Рубик  Rubik%204

Когато си купите куб на Рубик, не го смазвайте веднага. Ако го направите, това ще подобри движението за ден-два, но след това отново ще стане трудно. Най-добрият начин е в началото да го повъртите, както си е стегнат. Препоръчително е първо да го ползвате поне две седмици. Всичко зависи от това, колко време на ден му отделяте. След известно време пластмасата ще се поизтърка и кубът ще стане по-лек за въртене. Когато това стане, най-добрият начин е да почистите вътрешността му от образувалите се пластмасови прашинки с кърпа или салфетка. След това можете да смажете със силиконов спрей. Колкото повече време го ползвате без да го смазвате. толкова по-леко ще става въртенето. Правилото е, че кубът трябва да се смазва единствено на състезания или демонстрации, когато сте наистина загрижени за скоростта. Тогава той ще бъде наистина хлабав. Има и едно такова понятие като "прекалено хлабав куб". Възможно е, ако въобще не започнете да го смазвате, кубът да се изтърка толкова, че частите му да се разлитат, докато го въртите. Правилото е, че когато стане прекалено лесно да се изваждат елементите му с ръка, кубът трябва да започне да се смазва редовно, за да се предотврати по-нататъшното му изтъркване. Използвайте единствено силиконов спрей за тази цел!

Когато решите да смажете куба


Най-добрият начин е да го разглобите, като Imageзапочнете с едно парченце от тези, които имат по две цветни лепенки. Завъртете някоя страна на 45° и внимателно извадете това парченце нагоре с помощта на плоска отвертка, както е показано на картинката. След това има два варианта за действие:

Поддръжка на куба на Рубик  Rubik%2011

1. Можете да пръснете със спрея в появилия се отвор, да поставите парчето обратно и да развъртите (размесите) куба, за да се разнесе силиконът добре. Пръскането трябва да е бързо (за около ¼ от секундата), достатъчно е съвсем малко материал, за да се смаже кубът добре.

2. Ако, обаче, искате да смажете перфектноImage всички триещи се страни по отделно, можете да извадите всички елементи един по един, поставете ги върху вестник и ги пръснете със спрея, като ги завъртате, така че да се навлажнят всички плоскости, които се трият. Изчакайте 15-20 минути частите да изсъхнат и сглобете отново. Внимавайте кубът да е подреден правилно при сглобяването, има вероятност кубът да стане невъзможен за подреждане, ако един от елементите е завъртян неправилно, както на картинката.

Поддръжка на куба на Рубик  Rubik%2021

Ако се притеснявате да разглобите куба, много елементарно и бързо решение е да пръснете на няколко места триещите се плоскости, като завъртите последователно различните страни на 45°, така че местата, където има търкане да се открият.
_______________________________________________________________________________________
Понеже не всеки човек има силикон под ръка и поради това, че почти всеки може да намери някакъв друг смазочен материал вкъщи, с който да замени силикона, смятайки, че едва ли има голяма разлика, искаме да обърнем специално внимание на вредата от следните смазочни материали върху куба.

Не използвайте:
Пудра - Тя ще се просмуче във вътрешността и ще влезе при винтчетата, което ще направи усещането при въртене като че ли вътре има пясък. С течение на времето пудрата ще започне да се вулканизира в пластмасата и кубът ще започне да се върти все по-трудно.
Масло, готварско олио - Не използвайте никакъв вид масло. Винтчетата вътре са направени от стомана и такива течности могат да ги накарат да ръждясат. Освен това, ако не ползвате куба известно време, маслото ще изсъхне. Маслото също така цапа. Забърсването на куба няма да помогне, понеже то ще продължи да се просмуква отвътре. Маслото ще навреди и на цветните стикери. Те ще се отлепят или разместят.
Крем за ръце - В никакъв случай! Той ще накара винтчетата да ръждясат, след време ще изсъхне и ще стане на парцалчета или топченца. Освен това, когато кубът се върти продължително време с такъв крем, той ще попие в пластмасовите елементи на куба и ще промени състава им, като триенето ще стане по-лошо. Цветните стикери може да се отлепят.
Вазелин, WD-40 - Това е може би най-лошият избор за смазване на куба! Вазелинът е петролен дериват и с течение на времето започва да разяжда пластмасата на куба и поемайки частички от нея, започва да се превръща в гъста черна маса, подобна на слуз. Стикерите също така ще се повредят.
Всякакви петролни продукти - Те се просмукват в пластмасата и я правят по-мека. След известно време ще можете да я деформирате, като натиснете с нокът. От такава пластмаса се отделят отровни газове (без мирис) и други химикали, които могат да се просмучат в кожата ви и да предизвикат раздразнение.

Повтаряме още веднъж: Най-добрият и може би единствен смазочен материал подходящ за куба на Рубик е: 100% силиконов спрей, без петролни промеси!

Други методи да направите куба си по-разхлабен
Използване на ш!@#ка
Използвайте много фина ш!@#ка (грапавост поне 200) и шлайфайте всички триещи се плоскости на куба. Шлайфайте също така и ъгълчетата, това ще подобри въртенето, когато страните не са съвсем подравнени. Не прекаля-вайте с ш!@#коването, понеже прекалено "хлабав" куб ще започне да се разпада при бързо въртене.
"Разхлабване” на куба
Завъртете горния ред на 45° (половин оборот). Хванете всяко от стърчащите ръбчета и издърпайте леко нагоре. Повторете тези стъпки с всяка от страните. Действайте внимателно, не бързайте и не дърпайте прекалено силно, за да не счупите сърцевината! По този начин кръстът, който държи средните квадратчета, става по-хлабав и това се отразява като по-лесно въртене и по-добро "сечене на ъглите".
Поддръжка на куба на Рубик  Rubik%2031
В крайна сметка най-силно препоръчваното средство е смазването със силиконов спрей. Всеки шампион по бързо подреждане и експерт по куба използва такъв.
Върнете се в началото Go down
iiWaN4o0o!!

iiWaN4o0o!!


Брой мнения : 32
Join date : 28.11.2011
Age : 29
Местожителство : Бургас

Поддръжка на куба на Рубик  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Поддръжка на куба на Рубик    Поддръжка на куба на Рубик  Icon_minitimeЧет Дек 15, 2011 5:58 pm

След няколко дена ми идва кубчето от без паника за 17 лв и се чудя като го поизнося и трябва да го смазвам за да не се износи много както прочетох в сайта на без паника че след известно време трябвало да се смазава и се чудя от какъв период от време се смазва , имам предвит че през колко време трябва да го почиствам и да го праскам със силикон .Искам да попитам като ми дойде кубчето как да го изпиля без да наръня триещата се повъхрност защото не ми сер занимава да го разработвам защото сега имам едно за 4 лв и него го редя за 01:30 и е имало случеи в които като въртя някоия страна много бързо и ми се разклобява в ръцете и за това ще си зема от без паника защото мойто кубче започва да ме изнервя и искам да ускоря пероида на разработване на новото ми кубче ако можете помогнете благодаря предварително!
Върнете се в началото Go down
spigmata

spigmata


Брой мнения : 802
Join date : 19.05.2009
Age : 31
Местожителство : Бургас

Поддръжка на куба на Рубик  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Поддръжка на куба на Рубик    Поддръжка на куба на Рубик  Icon_minitimeЧет Дек 15, 2011 6:20 pm

Изчакай да ти дойде, виж го може да ти хареса така да го редиш, а след това ще го пилиш...
Върнете се в началото Go down
shopusabg

shopusabg


Брой мнения : 47
Join date : 04.12.2011
Age : 39
Местожителство : София/Плевен/Пловдив

Поддръжка на куба на Рубик  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Поддръжка на куба на Рубик    Поддръжка на куба на Рубик  Icon_minitimeЧет Дек 22, 2011 12:06 pm

Тези специално от 17 лв. си имат неотложна нужда от разхлабване и смазване ... по-добрия вариант е юбилейното издание от 20 лв. мисля, че 3 лв. никого няма да спънат, а кубчето е къде къде по-добро!
Върнете се в началото Go down
DoByG




Брой мнения : 153
Join date : 11.07.2011
Age : 29
Местожителство : гр. Сопот

Поддръжка на куба на Рубик  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Поддръжка на куба на Рубик    Поддръжка на куба на Рубик  Icon_minitimeПет Фев 10, 2012 10:21 am

Случайно намерих това видео : ВИДЕО. Ако някой пробва, да каже кои промени са положителни и от кои няма нужда Wink
Върнете се в началото Go down
Tycho

Tycho


Брой мнения : 367
Join date : 05.07.2010
Age : 44
Местожителство : София

Поддръжка на куба на Рубик  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Поддръжка на куба на Рубик    Поддръжка на куба на Рубик  Icon_minitimeПет Фев 10, 2012 12:08 pm

Това винаги може да си го пробваш и да установиш за себе си, върши ли ти работа. Тези неща са индивидуални, това което на мен ми харесва, за теб може да е неудобно.
Махаш торпедата и въртиш ден-два без тях, ако не ти хареса, връщаш торпедата. Махаш шайбите и въртиш ден-два, ако не ти хареса, връщаш ги обратно.
Щом като не става въпрос за модифициране на детайли на куба, чрез пилене, рязане и др., а само за махането или добавянето им, плюс различни методи за смазване. То си свободен да експериментираш в най-различни варианти, без това да заплашва кубчето ти от увреждане.

Мога да добавя само, че смазването на винтовете за мен е доста важно. Но не го правя така както на това видео. Миналата седмица бях тръгнал да снимам клипче, как си смазвам кубчетата, ама не се получи. Вкъщи не ме оставиха на спокойствие и ми развалиха видеото с тропане, говорене, смеене и така, ще пробвам друг път.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Поддръжка на куба на Рубик  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Поддръжка на куба на Рубик    Поддръжка на куба на Рубик  Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
Поддръжка на куба на Рубик
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Как да наредя куба на рубик 2х2
» Изкуството и Куба на Рубик
» 3 КУБА ПОДРЕД
» Как да въртим куба с една ръка
» Рубик Куб Лепенки 2

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
RubikBG :: Ремонти и Поддръжка-
Идете на: