RubikBG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RubikBG

BCA-Bulgarian Cubing Association
 
ИндексПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Ремонт на QJ Competition Timer

Go down 
АвторСъобщение
BoByS

BoByS


Брой мнения : 455
Join date : 27.01.2009
Age : 35
Местожителство : Прага

Ремонт на QJ Competition Timer Empty
ПисанеЗаглавие: Ремонт на QJ Competition Timer   Ремонт на QJ Competition Timer Icon_minitimeЧет Окт 13, 2011 6:49 pm

И така, момчета... Имаме проблем да оправяме. Smile Тази тема ще се опитам да структурирам във вид на статия, за да се знае какво да се прави в екстремни ситуации, в случай, че вашият таймер се повреди.

И така... Търсите си таймер, за който дълго мечтаете (като мен), въпреки, че не е особено наложителен в реденето на пъзелите, защото има достатъчно сайтове, които предлагат "дигитални" таймери. Сред огромния избор и кон!@#енция, решавате да спестите "някой и друг лев (по-скоро долар)" и скачате директно на китайския QJ Competition Timer (плоската версия).
Ремонт на QJ Competition Timer QJ-Magic-Cube-Competition-Speed-LED-Timer-Black-6344504975774556441

Забавлявате се кратко време, след което таймерът престава да работи. Псувате доколко е възможно да сте спестили от този таймер, при положение, че за 40% отгоре можехте да си купите Stackmat. Laughing
Разбира се, от всяка ситуация имате изход. За нещастие има няколко спънки, които трябва да се знаят.

Проверка на батериите: Първото нещо, което трябва да направим е да отвием предпазното болтче на куплунга за батериите и да измерим с мултицет показанието им за напрежение (U).
Ето какво се появява вътре:
Ремонт на QJ Competition Timer QJ-Magic-Cube-Competition-Speed-LED-Timer-Black-6344504979063324244
И тук идва първата изненада - някой "интелигентен" китаец е решил да сложи най-неудобният за подмяна куплунг, в който да са поместени батериите. Разбира се, резилът е още по-голям, когато разберем, че всъщност положителният полюс (+) на батериите е...на пружината. Всяко правило в Електрониката гласи, че пружината се слага на отрицателния полюс. Защо е така - не знам, но това си е неписан стандарт. Very Happy
Преглъщаме си последната останала гордост и продължаваме нататък. При тази стъпка, разбрах, че проблемът ми не е в батериите, защото зарядът им беше паднал с около 10-тина процента, което е нормално, при положение, че са пътували близо месец. Smile Не се знае и колко са сидели в склада... За нещастие, проблемът се крие по-надълбоко, отколкото си мислех.

Отлики (в случай, че на някого му е интересно): QJ (плоска версия) - неудобен куплунг, кофти свръзки, трябва да си електрончик, за да успееш да подмениш батериите. Оценка 2.
QJ (изпъкнала версия) - удобен куплунг с кофти батерии. Подменят се лесно и ги има във всеки магазин. Оценка 5.
Stackmat - Много удобен куплунг. Подмяната на батериите е лесна и удобна. Оценка 6+. В това отношение препоръчвам StackMat, въпреки цената.

Разглобяване: След като проблемът не е в батериите, реших да разглобя таймера. Тук внимавайте, защото при всички таймери, едното болтче на долния капак е под лепенката на производителя. След като развием всички болтчета, лъсва платката...
И така...с изненада разбираме още няколко велики китайски гафове - захранващите проводници са с дебелината на косъм... Сякаш щяха да фалират, ако използват обикновен проводник за електронни платки... В България струва 10ст. метъра. pale
Но това не е всичко... Китайците решили да сложат черен на положителния полюс Vcc (иначе казано "плюс") и червен - на GND (иначе казано "минус"). Всеки ученик в 4-ти клас ще им натрие носа, като им каже, че топлите цветове се слагат винаги на положителния полюс на батерията, а монохромните (черно, бяло (изключение), кафяво, сиво) - на минуса.
Тук аз презапоих наново кабелчетата към конектора. Всичко си работеше, докато не крашна още 2 пъти (таймерът не искаше да се пуска). Оправях, оправях...и в крайна сметка опрях до подмяна на кабелчетата...
Подмяната става, след като преодолеем поредната спънка. Отново някой "интелигентен" китаец (а може би дори същият, за когото стана дума по-горе), е решил да запои изводите на двата сензора ВЪРХУ платката. По този начин, единствения вариант за махане на платката е като ги разпоим (защото захранващите проводници са запоени отдолу, а за да ги подменим, трябва да ги презапоим Suspect ). За щастие, по образование съм инженер и като хоби от близо 10 години ми е електрониката, та имам известни навици в запояването на елементи. Smile С помпа за калай успях да премахна тенола от спойките и да демонтирам платката с което и подмених куплунга както трябва да бъде - цветовете на кабелчетата са черен за минус (GND) и червен - за плюс (Vcc), а също така и пружината на куплунга - на минуса на батериите. Поне са се сетили да напишат кой извод какво е на самата платка, та не ми се мислеше по още един проблематичен въпрос. bom Very Happy
В тази графа, в случай, че някой обмисля да си купи таймер и гледа към електронната страна на нещата:
QJ (плоска версия) - сами преценете. Оценка Слаб -2. Very Happy
QJ (изпъкнала версия) - нямам мнение... Оценка - неутрална.
StackMat - Там сензорите не са запоени, а са на куплунг. Едва ли е възможно по-елегантно решение. Оценка 6++!

Ами това е засега, че се получи дълъг пост. Smile Ако някой реши да си купува таймер, мога само да го посъветвам да не е плоската версия на QJ!!! Просто ще се скапва и може дори да развие песимизъм към електрониката в отчитането на времето при реденето на пъзелите. Very Happy
Успех и ако някой има проблем с таймера - да пише свободно с въпроси. Smile
Поздрави!
Върнете се в началото Go down
BoByS

BoByS


Брой мнения : 455
Join date : 27.01.2009
Age : 35
Местожителство : Прага

Ремонт на QJ Competition Timer Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ремонт на QJ Competition Timer   Ремонт на QJ Competition Timer Icon_minitimeВто Дек 27, 2011 11:23 am

Колеги, продължавам да се боря с "проклетия" таймер. Very Happy Вече проблемът е от друго естество - бърз разряд на батериите. Предполагам, че това възниква поради близкото разположение на неодимния магнит за закрепване на капака до куплунга за батериите, което се вижда прекрасно на тази снимка:
Ремонт на QJ Competition Timer QJ-Magic-Cube-Competition-Speed-LED-Timer-Black-6344504979063324244

В StackMat таймерите, куплунгът за батериите се намира посредата между 2-та неодимни магнита, което не би трябвало да оказва чак такова влияние върху батериите. Отворих за пореден път корпуса, но премахването на магнита е невъзможно, тъй като е набит в горната част на таймера, където са сензорите. Проблемът е, че при неработещо състояние, потреблението му на ток от батерията е меко казано огромно. Разрежда я за около час. При работещо състояние дори се забелязва как периодично побледнява дисплея. Именно заради това ми се налага да подменям батериите всеки път, в който ползвам таймера. Не се бях сетил да извадя батериите преди последното ползване, но от друга страна пък, трябва да отварям корпуса, за да ги извадя, което е същото... Въобще, адски лош таймер, чак съжалявам, че дадох 9 долара за него. Smile
Мисля да му сложа адаптер или нов куплунг за батерии - може би като този на StackMat-а (мисля, че се водиха CR2032 - "големите хапчета", както е на майсторски жаргон). Някой има ли съвет?
Поздрави и усмивки по празниците! santa
Върнете се в началото Go down
 
Ремонт на QJ Competition Timer
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
RubikBG :: Ремонти и Поддръжка-
Идете на: